Godine 1576. došlo je do glavnog tehničkog razvoja moderne lutrije. Tada je pokrenuta reforma lokalne samouprave. Pet članova vladajućih kolegija odlazilo bi u mirovinu svake godine i bilo bi zamijenjeno. Zamjene bi se birale ždrijebom iz grupe kandidata.
Članovi koji su birali koristili su se kuglicama s brojevima smještenim u urnu kako bi izvršili odabir. Lutrije su kasnije usvojile metodu u svojim izvlačenjima, gdje bi se biralo pet numeriranih kuglica od ukupno 90 kuglica kako bi se odredili pobjednici. Metoda se donekle još uvijek koristi do danas jer osigurava slučajnost i pravednost.
Talijanski odnos između morala i novca nikad nije bio lak, osobito s rastućom fascinacijom lutrijom. Vjerske vlasti, uključujući pape XI i XII, uzalud su pokušavale intervenirati.
Vlada je povećala porezne stope kako bi smanjila aktivnosti kockanja, ali to je izazvalo toliko problema da je poništila direktive. Godine 1732. lutrija je službeno uspostavljena u Italiji i nastavila se razvijati do modernih lutrija koje se igraju danas.
Budućnost lutrije u Italiji
Lutrije će vjerojatno i dalje napredovati u Italiji. To je posebno zahvaljujući poboljšanim tehnologijama koje lutriju čine dostupnijom igračima i lakšom za igranje. Međutim, talijanska vlada traži načine za poboljšanje regulacije industrije kockanja bez gubitka prihoda koje od nje dobiva. To bi moglo dovesti do nekih izazova, ali će također smanjiti slučajeve prijevara.